Dodana: 30 styczeń 2007 10:11

Zmodyfikowana: 30 styczeń 2007 10:11

Koncert z Pławnerem i Nesterowiczem

2 lutego o godz. 19 w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert symfoniczny pod batutą Michała Nesterowicza, a na skrzypcach zagra Piotr Pławner.

Wykonawcy:
ORKIESTRA FILHARMONII PODLASKIEJ
MICHAŁ NESTEROWICZ – dyrygent
PIOTR PŁAWNER – skrzypce

W programie:
C. Saint - Saëns – Introdukcja i rondo capriccioso na skrzypce i orkiestrę op. 28
P. de Sarasate – Fantazja na tematy z opery „Carmen” G.Bizeta op. 25
J. Sibelius – I Symfonia e-moll op. 39

MICHAŁ NESTEROWICZ
Dyrektor Artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W opinii wielu znakomitości świata muzycznego uznawany za najbardziej interesującą osobowość artystyczną ostatnich lat. Urodzony w 1974 r. Studiował skrzypce i dyrygenturę w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach i zdobywca nagrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach dla Najlepszego Polskiego Dyrygenta. Koncertuje w kraju i za granicą dyrygując takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, współpracuje z orkiestrami niemal wszystkich polskich Filharmonii, orkiestrami kameralnymi, teatrami muzycznymi i operowymi. Od roku 2000 ściśle związany z kompozytorem muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji jak i wielu wytwórni płytowych.
Rok 2005 to Europejska Premiera „Lulie The Iceberg,” poematu symfonicznego amerykańskiego kompozytora Jeffreya Stocka, współpraca przy koncercie Jean Michael Jarre w Stoczni Gdańskiej oraz prawykonanie „Kantaty o Wolności” Jana A.P. Kaczmarka (zdobywcy Oscara za muzykę do filmu „Finding Neverland”) w 25 rocznice powstania Solidarności. Początek obecnego roku to kontynuacja współpracy z Janem A.P. Kaczmarkiem i uroczysty koncert muzyki filmowej „Journey to Light” w Los Angeles.
Michał Nesterowicz jest zdobywcą Nagrody Gazety Wyborczej „Sztorm Roku 2005” w kategorii muzyki klasycznej. W plebiscycie Gazety Wyborczej 2001r. wybrany do "Klasycznej Piątki XXI Wieku". Nominowany do nagrody "Paszporty Polityki" za rok 2000 kategorii "muzyka klasyczna".


PIOTR PŁAWNER
Należy do najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia. Urodził się w Łodzi w 1974 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Lodzi pod kierunkiem prof. Zenona Płoszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 został wyróżniony nagroda specjalną "Tschumi-Preis" za najlepszy dyplom solistyczny.
Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im Henryka Szerynga (1994), 44 Międzynarodowym Konkursie ARO w Monachium (1995 - najwyższy laur przyznany w 50-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).
Piotr Pławner był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. Henryka Szerynga w Monaco. Wiele koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Występował we wszystkich krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Występował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Suddeutschen Rundfunk, BernerSymhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum. Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Artysta współpracuje z dyrygentami tej miary co James DePreist, Arnold Katz, Ałun Francis, Hartmut Haenchen, Nicolas Pasquet, Bernhard Klee, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Grzegorz Nowak. Tadeusz Strugała, Siegfried Heinrich, Fritz Weisse, Bernhard Guller, Olaf Henzold, Doron Salomon, Barbara Yahr, Michael Studer czy Hillary Griffthlis.
Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium. Internationale Bachakademie Stuttgart, Lesplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Grazer Fruhting, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald, Al Bustan Festival oraz w wielu prestiżowych koncertach organizowanych dla znanych osobistości ze świata polityki (H.Kohia, R.Sussmuth, R.Dreifuss, F.Cotti, Książę Monaco Rainer III) i z okazji ważnych rocznic i wydarzeń europejskich. Artysta występuje w takich salach koncertowych, jak Tivoli Hali w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie. Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie.
Piotr Pławner dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych (m. in. W.Lutosławski, K.Penderecki, A.Furer). Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, TV Espana, Radio France. SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF. W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (koncerty skrzypcowe H.Wieniawskiego, K.Szymanowskiego, M.Karłowicza, S.Prokofiewa i R.Schumanna) oraz z Orkiestrami Suddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk Mitteldeutsche Rundfunk. W swoim dorobku ma także kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów, z których wszystkie otrzymały nominację do prestiżowej nagrody "Fryderyki". Płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana przez miesięcznik "Studio" "Płytą Roku 1998". Płyta CD z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy E.Chaussona, nagrana wraz z Bruno Canino i Kwartetem Śląskim otrzymała w 2005 r. nagrodę „Fryderyk”.
Gra i talent Piotra Pławnera została wielokrotnie uznana przez międzynarodowa krytykę. Po wspólnym koncercie Yehudi Menuhin nazwał artystę jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook